Předoperační péče – Onkogyn

0

Následující řádky by Vám měly odpovědět na nejdůležitější otázky před nástupem do nemocnice k operaci a usnadnit předoperační péči.

Během ambulantních vyšetření došlo ke konečnému rozhodnutí o typu a rozsahu operačního zákroku. Proběhla i konzultace se specialistou na onemocnění vnitřních orgánů (internistou) a anesteziologem, kteří s Vámi probrali některé aspekty předoperační péče a možnosti, jak budete při operaci zajištěna a uspána. Lékař z onkologického oddělení s Vámi sepsal přehled údajů o Vaší zdravotní historii (tzv. anamnéza) a předal Vám Informovaný souhlas s operací.

Termíny operací budou stanoveny po vyšetření všech pacientek s ohledem na závažnost jejich stavu. Naší snahou je co nejčasnější termín operace u každé nemocné, přesto se může stát, že na operaci bude nutné počkat. 

Operační plán s rozpisem všech pacientek, které budou operovány v následujícím týdnu, bude k dispozici v pátek po 13. hodině. Informace o nástupu k operaci a dni operace Vám podají sestry z onkologického oddělení G1, kterým proto volejte v pátek po 13. hodině (lépe i později) na tel. 224967440. Připravte si tužku a papír na případné poznámky. Za pacientky starší nebo obtížně slyšící mohou telefonovat rodinní příslušníci. Nebude-li Váš operační zákrok naplánován na následující týden, je nutné zavolat opět za týden v pátek po 13. hodině na uvedené telefonní číslo a zjistit, zda je termín již stanoven.V případě, že z konzultace vyplynula nutnost doplnit některá další vyšetření, zajistěte je co nejčasněji, aby byla k nástupu do nemocnice k dispozici.

Není-li řečeno jinak, pak se do nemocnice nastupuje den před vlastním zákrokem v 10 hodin. Po příchodu na kliniku se hlaste na oddělení G1.

Předoperační příprava začíná již doma.

Minimálně pět dní před operací dodržujte následující pokyny:


1. Zvyšte svůj denní příjem tekutin na minimálně 3 litry. 2. Trpíte-li zácpou, zakupte si v lékárně přípravek Lactulosa a užívejte 3x denně jednu polévkovou lžíci.

3. Jezte bezezbytkovou stavu v malých porcích vícekrát denně. Návrh jídelníčku najdete zde. 

4. Běžný příjem potravy je velmi vhodné doplnit o potravinové doplňky – Nutridrink protein 200 ml (cena cca 40,- Kč/balení; podávání 2x denně) nebo Impact oral při předpokladu velmi náročné operace (cena cca 400,- Kč/balení; podávání 3x denně 3 sáčky). Oba přípravky jsou určeny k velmi pozvolnému upíjení („usrkávání“), při rychlém vypití mohou způsobit zažívací obtíže. Přípravky usnadňují pooperační hojení, doporučujeme si je vzít s sebou do nemocnice.  Nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Lze je zakoupit v lékárně. 5. Alespoň 5 dní před operací vysaďte všechny preparáty obsahující kyselinu acetylsalicylovou (anopyrin, aspirin). 6. Užíváte-li léky proti srážení krve (Warfarin, Lavarin, Trombex aj.) informujte interního lékaře během konzultace. Léky je nezbytné vysadit podle jeho doporučení a většinou nahradit injekčním přípravkem, který se aplikuje již několik dní před nástupem do nemocnice. 

7. Zejména pacientky s nadváhou a pacientky po opakované operaci z řezu by měly minimálně 3 týdny po operaci nosit kýlní pás. Ten může předepsat před nástupem do nemocnice praktický lékař nebo chirurg. Můžete jej zakoupit i v prodejně zdravotnických potřeb. Nákup vhodného kýlního pásu vyžaduje Vaši osobní přítomnost, zajistěte si jej tedy ještě před nástupem do nemocnice.

8. Jako součást prevence trombózy a embolie je nutné mít k operaci speciální elastické punčochy. Bez takových punčoch není možné provést žádnou operaci v celkové narkóze. Ve spolupráci s lékárnou Všeobecné fakultní nemocnice jsme pro Vás připravili možnost zakoupit v lékárně Urologické kliniky (budova 150 m vpravo od naší kliniky) punčochy za sníženou cenu cca 280,- Kč. Punčochy jsou prodávány ve třech velikostech – pro správnou velikost je nutno znát 3 rozměry – obvod stehna 10 cm pod tříslem, obvod pod kolenem a obvod okolo kotníku. Rozhodnete-li se pro jejich nákup v den návštěvy kliniky, sestřičky na ambulanci Vám rády zapůjčí krejčovský metr.

Pokud jste v minulosti prodělala žilní onemocnění (zánět žil dolních končetin, trombózu nebo embolii), požádejte svého praktického lékaře o vystavení poukazu na protitrombotické punčochy. Ty si pak můžete vyzvednout v prodejně zdravotnických potřeb v místě bydliště. 

Den před nástupem do nemocnice:

1. Nelačněte!2. Nadále pijte dostatek tekutin. 3. Během dopoledne vypijte lahvičku s projímadlem, které jste dostala v nemocnici.4. Večer si pečlivě vymyjte a vyčistěte pupeční jizvu („pupík“) a odlakujte si nehty.

5. Můžete si oholit ochlupení v intimních partiích a v podbřišku. 

Ráno v den nástupu do nemocnice:

1. Lehce posnídejte. Nelačněte! Nadále pijte dostatek tekutin. Můžete také požít některý z výše uvedených potravinových doplňků.
2. Nezapomeňte si s sebou přibalit osobní doklady.

3. Nezapomeňte si s sebou vzít všechny léky, které užíváte.4. Doma nechte všechny cennosti, odložte všechny šperky včetně piercingu. Neličte se.5. Přejete-li si vystavit průkaz pracovní neschopnosti, požádejte sestry v příjmové ambulanci během administrativního příjmu v den nástupu k hospitalizaci.

Prevence vzniku nežádoucích krevních sraženin (trombózy) a plicní embolie:


Kromě elastických punčoch je po složitých operacích pro zhoubný nádor a u rizikových pacientek s anamnézou trombózy nebo embolie nezbytná prodloužená aplikace injekčních preparátů proti nadměrnému krevnímu srážení (Clexane, Fraxiparine, Fragmin, Heparin retard). Optimální doba preventivní aplikace je 3 týdny po operaci. Z nemocnice budete vybavena na 3 dny a další předpis léků Vám zajistí praktický lékař. Během hospitalizace Vám však nemůže být vystaven lék na recept, s výhodou je proto zajistit si některý z uvedených léků ještě před nástupem do nemocnice. Aplikace léků je jednoduchá a většina pacientek ji zvládne sama.

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na lékaře a sestry Onkogynekologické ambulance na tel. 224967481 nebo lůžkového Onkogynekologického oddělení na tel. 224967440 a224967451.